تبلیغات
کانون فرهنگی شهید صیاد شیرازی - رهنمودهای مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی
کانون فرهنگی شهید صیاد شیرازی
منوی اصلی
مطالب پیشین
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در چهارشنبه 24 آبان 1391 ساعت 06:13 ب.ظ توسط محمد نیکوکار
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان و كارگزاران نظام، راه مقابله با فشارهای اقتصادی را اجرای اقتصاد مقاومتی دانستند و در تبیین الزامات اقتصاد مقاومتی افزودند:
مردمی كردن اقتصاد با اجرای سیاستهای كلی اصل 44 و توانمندسازی بخش خصوصی، كاهش وابستگی به نفت، مدیریت مصرف، استفاده حداكثری از زمان، منابع و امكانات، و حركت براساس برنامه و پرهیز از تغییر ناگهانی قوانین و سیاستها از اركان اقتصاد مقاومتی بشمار می‌روند.

 
رهبر انقلاب اسلامی درخصوص مدیریت مصرف تأكید كردند: امروز تعادل در مصرف یك حركت جهادی است و همه دستگاههای دولتی و غیردولتی و همچنین آحاد مردم باید موضوع پرهیز از اسراف و استفاده از تولیدات داخلی را جدی بگیرند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای یكی از راههای عبور از مقطع حساس و سرنوشت ساز كنونی را، جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی خواندند و تأكید كردند: اقتصاد مقاومتی یك شعار نیست بلكه یك واقعیتی است كه می‌بایست محقق شود.

ایشان افزودند: یكی از بهترین مظاهر و مؤثرترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، شركتهای دانش بنیان است كه می‌توانند اقتصاد مقاومتی را پایدارتر كنند.

مقام معظم رهبری كُند و ناكارآمد شدن حربه تحریم در صورت مقاومت مدبرانه در مقابل آن را یكی دیگر از واقعیات دانستند و افزودند: فشارهای اقتصادی كنونی بر ضد نظام اسلامی، همچون گذرگاه و برهه‌ای است كه كشور از آن عبور خواهد كرد زیرا ادامه طولانی مدت آن به نفع كشورهای غربی نیست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای یكی از راههای عبور از مقطع حساس و سرنوشت ساز كنونی را، جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی خواندند و تأكید كردند: اقتصاد مقاومتی یك شعار نیست بلكه یك واقعیتی است كه می‌بایست محقق شود.

رهبر انقلاب اسلامی، آمریكا و رژیم صهیونیستی را تنها نفع برندگان از فشار بر جمهوری اسلامی خواندند و تأكید كردند: بقیه كشورهایی كه وارد ماجرا شده اند، با زور فشار و یا رودربایستی بوده است و این شرایط ادامه پیدا نخواهد كرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای استثنا شدن 20 كشور از تحریم نفتی ایران و تلاش برخی كشورهای غربی برای دور زدن تحریم‌ها را از نشانه‌های امكان پذیر نبودن ادامه شرایط كنونی بر شمردند و خاطر نشان كردند: همه این واقعیات نشان می‌دهد كه باید با توكل بر خدا، افزایش خطرپذیری، استفاده از تدبیر و درایت، راه مقاومت را ادامه داد.
ایشان استفاده هوشمندانه و مدبرانه از ظرفیت‌ها و توانایی‌ها در مقابل چالش‌ها را معنای واقعی شرایط بدر و خیبر دانستند و افزودند: باید به مسائل كشور با این دید و با تركیبی از آرمانها و واقعیت‌های تشویق كننده نگریسته شود.
رهبر انقلاب اسلامی اقتصاد را موضوع بسیار مهم برای كشور و حركت رو به جلوی آن دانستند و تأكید كردند: هدف دشمن از فشارهای اقتصادی در شرایط كنونی، لطمه زدن به «رشد و رفاه ملی» و ایجاد مشكل برای مردم بمنظور دلسرد و جدا كردن آنان از نظام اسلامی است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: از چند سال قبل مشخص بود كه طراحی دشمن بر اقتصاد كشور متمركز شده است و بر همین اساس شعارهای سال‌های اخیر همچون اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف- ‌كار مضاعف، جهاد اقتصادی و تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی به عنوان حلقه‌هایی برای ایجاد یك منظومه اقتصادی مطرح شد تا حركت عمومی كشور در عرصه اقتصادی ساماندهی شود.
ضرورت حفظ روحیه انقلابی در دیپلماسی كشور/ اقتصاد مقاومتی تنها راه ادامه روند پیشرفت كشور/ استفاده از همه ظرفیتهای بخشهای دولتی و غیردولتی در اقتصاد/ اهتمام جدی به حل مشكلات معیشتی مردم (۱۳۹۱/۰۶/۰۲ - ۱۴:۲۳)
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنجشنبه) در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن برشمردن برخی نقاط قوت دولت، اقتصاد مقاومتی را تنها راه ادامه روند پیشرفت كشور دانستند و تأكید كردند: استفاده از همه ظرفیتهای بخشهای دولتی و غیردولتی، اهتمام جدی به حل مشكلات معیشتی مردم، مبارزه با مفاسد اقتصادی، حمایت از تولید ملی و مبارزه با اسراف از لوازم اقتصاد مقاومتی است.
ایشان در این دیدار كه در آغاز هفته دولت انجام شد با گرامیداشت یاد شهیدان رجایی، باهنر و همچنین شهید عراقی، تجلیل از این عزیزان را زنده نگه داشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت دانستند.
رهبر انقلاب هفته دولت را فرصتی برای تشكر از خدمات قوه مجریه و مسئولان و كاركنان دستگاهها خواندند و افزودند: این هفته علاوه بر فرصت ارائه گزارش و آشنا كردن مردم با حقایق و فعالیتهای دولت، فرصتی برای ارزیابی درونی و بررسی نقاط قوت و ضعف قوه مجریه است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به عبور سریع فرصتهای خدمت، رئیس جمهور و همكارانش را به مغتنم شمردن یك سال باقی مانده از عمر دولت دهم توصیه و خاطرنشان كردند: در همین یك سال نیز می شود كارهای بسیار مهم و بزرگی انجام داد.
ایشان، سال چهارم فعالیتهای دولت دهم را از دو جهت خارجی و داخلی مهم برشمردند و افزودند: قدرتهای مستكبر همه توان خود را برای وادار كردن ایران به عقب نشینی به كار گرفته اند كه دولت نیز باید با استفاده از همه توان و ظرفیتهای كشور و ادامه روند پیشرفت‌ها،‌ این توهم باطل دشمنان را بر هم بزند.
ایشان، سال آخر فعالیت دولت دهم را از لحاظ شیرازه بندی كارها نیز مهم دانستند و به هیأت وزیران تأكید كردند: شما به پركاری مشهور هستید همین ویژگی را با جدیت و تا لحظات آخر فرصت خدمت به مردم و كشور، حفظ كنید.
رهبر انقلاب روند كلی حركت كشور را با وجود برخی مشكلات و نقاط ضعفها، رو به جلو ارزیابی كردند و افزودند: حتی مراكز رصد جهانی نیز به روند پیشرفتهای ایران اذعان دارند اما برخی در این زمینه دچار توهم ناشی از ارزیابی غلط هستند.
ایشان با اشاره به ناكامی طرحها و ترفندهای بیگانگان افزودند: همیشه به یاد داشته باشید كه زورگویان جهانی دست از دشمنی بر نمی دارند و در پی هر ناكامی به دنبال تصمیمات و اقدامات جدید برمی آیند، بنابراین لازم است مسئولان نیز همیشه در فكر راهكارها و تدابیر جدید مقابله باشند.
ایشان پیش بینی سناریوها و توطئه های دشمن را باعث تسلط در میدان مواجهه با این توطئه ها دانستند و خاطرنشان كردند: اگر قبل از تصمیم دشمنان، بتوانیم سناریوی آنها را بخوانیم در اتخاذ تدابیر، موفق تر خواهیم بود.
رهبر انقلاب تمركز در كارهای قوه مجریه را بویژه در مسائل كلان و اساسی، ضروری خواندند و افزودند: تمركز در اینگونه مسائل در درجه اول به خود هیأت دولت برمی گردد و باید همه اعضای دولت خود را در تصمیمات اتخاذ شده شریك و مسئول بدانند و با هماهنگی كامل حركت كنند.
استفاده از همه توان كشور و بهره گیری از ظرفیتهای فكری و انسانی در داخل و خارج از دولت توصیه دیگری بود كه رهبر انقلاب در این دیدار بیان كردند.
رهبر انقلاب، با اشاره به اینكه نقاط ضعف را نیز باید بررسی و برطرف كرد در تشریح برخی نقاط قوت دولت افزودند: كارهای وسیع عمرانی در مناطق مختلف كشور، پیشرفت چشمگیر در زمینه علم و فناوری، ارتقای جایگاه ایران در عرصه سیاست خارجی و مسائل بین المللی، برجسته شدن ارزشهای انقلاب در گفتار و رفتار دولت از جمله ساده زیستی و دوری از تجمل، استكبار ستیزی و افتخار به انقلابی گری و تلاش برای ارتباط گسترده با مردم از جمله نقاط قوت دولت است كه منشأ بركات و آثار مثبتی بوده است.
ایشان تلاش فوق العاده را از دیگر ویژگیهای دولت دهم دانستند و توصیه كردند: این تلاش را با كیفیت كاری خوب، همراه كنید و برای تحقق وعده های داده شده اهتمام ویژه به خرج دهید.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان در ریشه یابی افزایش تلاشهای خصمانه امریكا و مستكبران در سالهای اخیر، به چهار عامل اشاره كردند: پیشرفتهای مستمر جمهوری اسلامی، زنده شدن شعارهای انقلاب، بیداری عظیم و بسیار مهم ملتهای منطقه و جلوگیری از الگو شدن ایران در چشم این ملتها.
ایشان در همین بحث افزودند: برخی افراد این روزها می گویند چرا دشمن تراشی می كنید اما این حرفها ناشی از تحلیل غلط است.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: در زمان امام خمینی (ره) نیز دشمنی های مستكبران پایانی نداشت چرا كه امام قاطعانه از انقلاب و اسلام و ایران دفاع می كرد و این واقعیات نشان می دهد هرگاه مسئولان و ملت ایران مواضع مستحكمی بگیرند چهره دشمن عبوس تر می شود كه البته مستكبران هیچگاه در مقابل این ملت پیروز نخواهند شد.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به برخی مشكلات موجود افزودند: عمده این مشكلات به مسائل معیشتی قشرهای متوسط و ضعیف مربوط می شود كه باید برای برطرف كردن آنها،‌ جداً همت و برنامه ریزی كرد.
ایشان در ریشه یابی مشكلات موجود خاطرنشان كردند: بخشی از مسائل ناشی از تورم است البته ما كمبود كالا در كشور نداریم اما گرانی و كاهش قدرت خرید مردم، باید علاج شود كه در این زمینه همه بخشهای ستادی و عملیاتی مسئولند.
رهبر انقلاب با اشاره به اینكه صاحبنظران داخل و خارج دولت، افزایش نقدینگی را یكی از ریشه های مشكلات فعلی می دانند تأكید كردند: باید با همفكری و تكیه بر علم و تجربه، راهی برای كنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش یافته را به سمت مراكز تولید هدایت كنید.
ایشان توانمند كردن بخش خصوصی را یكی از اركان اقتصاد مقاومتی خواندند و تأكید كردند: لازم است سیاستهای اصل 44 با دقت و وسواس هرچه تمامتر دنبال شود.
رهبر انقلاب در ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزودند: در این اقتصاد، هم روند پیشرفت كشور حفظ می شود و هم آسیب پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان كاهش می یابد.
ایشان استفاده از همه ظرفیتهای مادی و انسانی دولتی و غیردولتی را از لوازم اقتصاد مقاومتی دانستند و افزودند: باید به مردم واقعاً بهاء دهید.
حضرت آیت الله خامنه ای مبارزه با مفاسد اقتصادی را باعث افزایش سرمایه گذاری، استقبال سرمایه داران سالم و رونق بیشتر اقتصادی دانستند و افزودند: باید با چشمانی تیزبین، ریزبین و دوربین مراقب فساد اقتصاد بود و با آن مبارزه كرد كه در این زمینه همكاری متقابل دولت و دستگاه قضایی ضروری است.
حمایت از تولید، رسیدگی به واحدها و كارخانه هایی كه دچار مشكل شده اند، ‌فعال سازی واحدهای متوسط و كوچك، مدیریت منابع ارزی و حمایت همه جانبه از تولید ملی، دیگر توصیه مؤكد رهبر انقلاب به هیأت دولت بود.
ایشان مبارزه با اسراف را نیز در اقتصاد مقاومتی،‌مهم برشمردند و افزودند: در این زمینه، هم دستگاههای فرهنگ ساز بویژه رسانه ملی و هم دستگاههای اجرایی مسئولند.
حضرت آیت الله خامنه ای با ابراز خرسندی از توجه دولت به ضرورت صرفه جویی در دستگاهها افزودند: مسئله استفاده از تولید ملی را نیز بطور جدی در دستور كار دستگاهها قرار دهید و مصرف اجناس و كالاهای خارجی را در دستگاهها ممنوع اعلام كنید.
توجه به شركتهای متكی بر اقتصاد دانش بنیان و حل مشكلات آنها از دیگر نكاتی بود كه رهبر انقلاب به دولت دهم توصیه كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای بار دیگر مسئله وحدت و انسجام ملی را بسیار مهم خواندند و با دعوت جدی از مسئولان برای همگرایی ‌افزودند: حوزه های مسئولیتها مشخص است هر سه قوه باید با هماهنگی و تعامل عمل كنند.
ایشان، مسئولیت رسانه ها، افراد صاحب تریبون و پایگاههای اینترنتی را نیز در زمینه تقویت وحدت ملی مهم دانستند.
رهبر انقلاب، با توصیه به پرهیز از كارهای سطحی و توجه به كارهای عمیق در زمینه های فرهنگی خاطرنشان كردند: مراقبت كامل كنید كه فرهنگ مهاجم، فرهنگ عمومی را در معرض تأثیرگذاری و آسیب قرار ندهد.
حفظ روحیه انقلاب در دیپلماسی كشور و تلاش برای بهره گیری منطقی و صحیح از حوادث منطقه نكته دیگر ایشان خطاب به مسئولان قوه مجریه بود.
توصیه آخر رهبر انقلاب به رئیس جمهور و هیأت دولت این بود: برای خدا كار كنید و لحظه ای را در خدمت به مردم و نظام از دست ندهید اگر هم كسی نبیند خداوند می بیند و همه این فعالیتها را پاداش مضاعف می دهد.