کانون فرهنگی شهید صیاد شیرازی
منوی اصلی
مطالب پیشین
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در یکشنبه 1 دی 1392 ساعت 10:09 ب.ظ توسط محمد نیکوکار

ای اهل ایمان  هر گاه با تهاجم و تعرض کافران در میدان جنگ رو برو شدید مبادا از بیم آنها پشت(بدشمن) کرده واز جنگ بگریزید. (سوره انفال - آیه ی 15)

16آذر سال 1332و 1357 یاداور قیامهای آگاهانه دانشجویان مسلمان و هوشیار انقلاب اسلامی علیه ظلم و ستم آمریکا و رژیم دیکتاتور پهلویست ، عنوانی که در اعتراض به حضور نیکسون معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا و در پاسخ به کمک آمریکایی‌ها در شکل‌گیری کودتای 28 مرداد همان سال بود، که با جاری شدن خون سرخ سه تن از بهترین فرزندان این كشور، فریاد آرمانخواهی ، ظلم ستیزی و عدالت طلبی را طنین انداز کردند، و نقطه عطفی برای فعالیت‌های جنبش دانشجویی با کلید واژه دیگری به نام استقلال خواهی را رقم زدند.

به فرموده‌ی مقام معظم رهبری جنبش دانشجوئى؛ یعنى دانشجوى متحرک، دانشجوى فعال؛ دانشجوئى که از نیروى فکر و توان جسمى و روحى خودش میخواهد براى پیشرفت استفاده کند؛

امروز جنبش دانشجویی کشور بیش از هر زمان دیگری به استقلال و استکبارستیزی نیاز دارد ولی استقلال دانشجوی امروز، نباید ابزار دست احزاب و گروه‌های سیاسی قرار بگیرد.همانگونه که رهبر انقلاب معتقدند دانشگاه‌ها نباید جولانگاه گروه‌های سیاسی و احزاب شوند. چرا که دانشجو باید مستقلا جریان اجتماعی فراتر از گروه و حزب ایجاد نموده و آرمان‌های توام با واقع‌نگری را تا تحقق نهایی به پیش ببرد ، که در غیر این صورت ابزار دست گروه‌ها و احزاب که به دنبال کسب، حفظ و افزایش قدرت می‌باشند ، قرار خواهد گرفت و فاصله زیادی از ویژگی اصلی این جنبش یعنی استقلال پیدا خواهد نمود.

بدخواهان استقلال جنبش دانشجویی دو دسته‌اند عده‌ای که با مستمسک قرار دادن شعارهایی چون آزاد بودن دانشجو و فضای باز سیاسی و مفاهیمی مشابه، بدون داشتن حتی ذره ای اعتقاد قلبی به آن ، به دنبال ایجاد پایگاه اجتماعی طرفداران در جامعه دانشگاهی و رسیدن به مطامع و اغراض سیاسی خود می باشند و دسته دوم که با درک غلط از ویژگی‌ها و شرایط حاکم بر محیط دانشجویی در راستای ایجاد محدودیت "خود ساخته"علیه این جنبش پاک بوده و مع‌الاسف این تصمیمات را به نظام منتصب می‌نمایند.

طبیعی است که شناور شدن جنبش دانشجویی در بین این دو دسته ره به ترکستان خواهد برد و باری از مشکلات کشور بر نخواهد داشت و طبیعی است که در آینده قربانی تیغ تیز تاریخ خواهد شد.

استکبار ستیزی از ویژگی‌های دیگر جنبش دانشجویی است، همانطور که مقام معظم رهبری میفرماید: "16 آذر مال دانشجوی ضد آمریکاست، مال دانشجوی ضد سلطه است؛ دانشجویی که استکبار و ظلم را بر نمی تابد و با جان و دل در مقابلش می ایستد و با مشت های گره کرده «نه» می گوید." استکبار امروز مجموعه‌ای از سیاست‌مداران آمریکایی هستند، که از یک سو با زورگویی، جنگ‌افروزی و کشتار مردم بی‌گناه و از سوی دیگر متفکران وابسته با تئوری‌پردازی تامین‌کننده منافع آمریکا(چون جنگ تمدن، دهکده جهانی، پایان تاریخ و... )که مصداق بارز آن است، در پی نابودی عزت ، استقلال و باورهای دینی کشور می باشند، پس مبرهن است که جنبش دانشجویی باید به صورت نرم به مبارزه همه‌جانبه با آن بپردازد و از نمونه های آن طنین انداز شدن شعار مرگ بر آمریکاست. پس باید به  برخی از افراد که مشکلات اقتصادی و معیشیتی مردم را در گرو رابطه با امریکا میدانند ،گقت به دنبال خلق حماسه اقتصادی باشید و دل به دستان چدنی در پس دستکش مخملین نبندید، و بدانید تنها راه برون رفت از مشکلات توجه به استعدادهای داخلی و منویات رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی است.

عقلانیت و نشاط، سیاسی بودن، مطالبه‌گری و نقد منصفانه و کارشناسانه، عدالت‌خواهی، فسادستیزی، ایجاد روحیه امید و مبارزه با یاس از دیگر مولفه‌هایی است که پرچمداران جنبش دانشجویی باید به دوش بکشند تا پس از تبدیل شدن آن به گفتمان غالب نصب‌العین عموم دانشجویان قرار گرفته و به تبع هدایت و پویایی مسولان از یک سو، پیشرفت عادلانه کشور را از سوی دیگر به همراه داشته باشد.

 

ما دانشجویان باید با بینش عمیق از شرایط حساس کنونی و درک لزوم وحدت و بصیرت برای مقابله با فتنه های رنگارنگ استکبار با مقام معظم رهبری تجدید پیمان کنیم که در جهت حفظ و صیانت از اصول و آرمان های انقلاب اسلامی ایران از هیچ خدمتی فروگزار نکنیم و با الگو گرفتن از سالار شهیدان حسین بن علی (ع) در مقابل مستکبران شرق و غرب سر تعظیم فرود نیاوریم.

محمد نیکوکار


ارسال شده در یکشنبه 1 دی 1392 ساعت 10:00 ب.ظ توسط محمد نیکوکار

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، با تبیین اهمیت حیاتی مقوله فرهنگ و جایگاه شورایعالی انقلاب فرهنگی؛ ضمانت اجرای مصوبات این شورا؛ وظایف نظارتی و هدایتی دستگاهها در مقوله فرهنگ؛ ضرورت برخورد حکیمانه با پدیده های فرهنگی، استمرار پیشرفت علمی در دانشگاهها؛ تدوین مبانی تحول علوم انسانی، و صیانت از زبان زیبای فارسی، نکات مهمی را بیان کردند.شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic